G. Kuslansky, Ph.D. Háttér: A hagyományos, terepen végzett mérések többé-kevésbé szabvány eljárásokon alapulnak. A mérések többségénél, így például az ingatlanok, az infrastruktúra stb. mérésénél egy két főből álló csapat megy ki a helyszínre, akik egy, a mérések elvégzéséhez használt acél mérőszalaggal és az eredmények feljegyzésére szolgáló naplókkal vannak felszerelkezve. Egyikük tartja a mérőszalagot, a másikuk pedig kihúzza azt a másik falig, ahol leolvassa a távolságot, és húz egy vonalat a papírra, feljegyezve ezzel a mért távolságot. Ezenkívül van, hogy a helyszíni adatokat is feljegyzik, mint például a telekrész és parcella számot, a címet, vagy a tulajdonos, a bérlő vagy a cég nevét. Habár a terepfelmérő vállalatok ezt a módszert ismerik el a legjobbként, mégis teli van problémákkal.
1. A munka elvégzéséhez két emberre van szükség.
2. Az irodába való visszatéréskor az általuk készített helyszíni rajzokat fel kell vinni a számítógépre, ami gyakorlatilag a munka kétszer történő elvégzését jelenti.
3. A számítógépre való felvitel után gyakran (vagy van, mikor mindig) előfordul, hogy a poligonok nem záródnak megfelelően. Ezt egyféleképp lehet orvosolni: vissza kell menni a helyszínre, és át kell nézni a mérési eredményeket, ami gyakran azzal jár, hogy az egész műveletet előröl kell kezdeni.
4. A kézzel készített rajzok felvitele a számítógépre nem csak, hogy időigényes, de a művelet rengeteg hibalehetőséget is magában rejt. Például elmaszatolódhatnak a számok, vagy összegyűrődhet a papír, amitől szintén olvashatatlanná válnak az adatok. Ami még ennél is rosszabb, ha elkezd esni – több nap munkája veszhet ilyenkor kárba. Azokon a helyeken, ahol az adatok egymás hegyén-hátán vannak, a kézzel írt számok gyakran olvashatatlanná válnak. Hányszor volt már olyan, hogy az irodában kellett vacakolnia a kézírás megfejtésével?
5. Az adatgyűjtést ilyenkor újra el kell végezni az irodában. A helyszínen készített jegyzetek alapján kell megtalálni a helyes adatokat. A hibázás lehetősége itt is szinte elkerülhetetlen.
1. A GIS (Geográfiai Információs Rendszer) egy digitalizált rendszer, melyben az alfanumerikus (adatbázis) és geográfiai információk (számítógépes grafikával készült térkép fájl) között teremtünk kapcsolatot. Ezeknek az alkalmazásoknak köszönhetően az információ ‘témaként’ vagy ‘rétegként’ tárolható. Maguk a térképek a légi felvételeken alapulnak. Az információk a helyszínen való összegyűjtése után hozzáadják azokat a GIS rendszerhez.
2. Az önkormányzatok legtöbb döntésének és tevékenységének geográfiai vonatkozása is van. Ezeket a GIS pontosan kezeli, például:
3. A GIS lehetővé teszi, hogy az önkormányzaton belül az információ több célra legyen szétosztva, például
4. A GIS az egyes önkormányzatok szükségleteihez és igényeihez igazodva kínál költség/haszon analízist.
5. A GIS rendszer kielégítheti az önkormányzat igényeit belső célokhoz, és a közösséghez, mint potenciális információ fogyasztóhoz. A szolgáltatás lehetővé tételéhez az alkalmazások az egyes osztályok között integrálva vannak. Továbbá, az alkalmazások felhasználóbarátok, aminek köszönhetően minden, számítógépes gyakorlattal nem rendelkező felhasználó is évezheti a GIS alkalmazások nyújtotta előnyöket. A GIS információk hozzáférhetők az önkormányzatoknál, vagy akár az Internetről is.
Cégünk számos önkormányzat esetén valósított meg sikeres GIS projekteket. Készen állunk arra, hogy segítsük vásárlóinkat a helyi törvényrendelkezéseknek, vevőszolgálatnak, képzéseknek és finanszírozásnak megfelelő rendszerek telepítésében. Az Orhitec LTD örömmel biztosít részletes projekt ajánlatot bármely fent leírt témával kapcsolatban.
Egy ortofotó használata a térkép hátterében, mely a GIS alapját biztosítja Frissített ortofotó használata az épületbővítések és a földrajzi változtatások változtatások azonosításához Az ortofotó léptékét a légi felvétel léptéke és a térkép léptéke közti összefüggésből, továbbá az ügyfél által igényelt pixelméretek alapján számoljuk ki Ortofotók elektronikus vagy kézzelfogható formában kaphatók számos különféle végtermékhez Az ortofotókat várostervezéshez, infrastruktúra tervezéshez és adminisztrációhoz, illetve egyéb hasonló feladatokhoz használják.
Az ortofotó termékek bemutatása
A digitális ortofotók valódi fotogrammetriai térképek. Ennek következtében felbecsülhetetlen értéket jelentenek a várostervezésnél (területfelhasználása), infrastruktúra tervezéshez, adófelméréshez, épületengedélyezési szabályozáshoz, és a GIS (Geográfiai Információs Rendszer) alkalmazásokhoz.
Az Orhitec által készített légi felvételek rendkívül modern kamerákkal készülnek, akár 30000 láb magasból. A fényképek fekete-fehérben, színesben és infra-vörösben készíthetők el, míg méretük akár a 3x3 métert is elérheti. A felvételek geodéziai minőségben szkennelhetők be (negatív vagy diapozitív) a digitális fájlok létrehozásához.
Digital image processing of aerial photographs to orthophotos is carried out according to the highest standards as published by the Israel Government Mapping Institute. The process includes geodetic scanning of negatives, orthorectification based on DTM (digital terrain model), and mosaicing if necessary. Products are supplied to the client on CD in TIFF format.
A légi felvételek ortofotókká történő digitális feldolgozása az Israel Government Mapping Institute legmagasabb szabványai szerint készül. A folyamat a következő lépéseket tartalmazza: a negatívok geodéziai szkennelése, ortorektifikálás a DTM (digitális föld modell) alapján, és szükség esetén mozaikkészítés. Az ügyfél a termékeket CD lemezen vagy TIFF formátumban kapja meg.
Az Orchitec csapatát geodéziai mérnökök, számítógép és fotogrammetriai szakértők alkotják. Tudásuknak és képességeiknek hála az ortofotó termékek megfelelnek ügyfeleink legmagasabb elvárásainak.
További információért kérjük, keresse az Orchitec műszaki igazgatóját (OTC), Dr. Gerry Kuslansky-t.
A GIS alkalmazásaink és módszereink a fotogrammetriai térképkészítésen és az ortofotókon alapulnak.
A következő területeken végzünk adatgyűjtést (pl. kulcsrakész projektek) a GIS technológiák segítségével: